Cordyceps sinensis (housenice čínská)
![]() |
V současné době se můžeme setkat v řadě přípravků s poměrně exoticky znějícími složkami z oblasti tradiční čínské medicíny - jako je reishi, leskokorka, housenice či další. Tyto houby se odedávna používají v tradiční čínské medicíně a housenice čínská (cordyceps sinensis) patří mezi ty velmi ceněné. |
Tato houba je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spóry, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí. Cizopasí na povrchu těla hmyzu, vlastně, což zní trochu děsivě, proroste do jeho těla a živí se z něho. Hmyz, jakmile mu dojdou síly, před smrtí zaleze do země a ukryje se tam. Zůstane vlastně z něho mumifikovaná skořápka, která je vyplněna podhoubím. Je třeba ovšem zdůraznit, že hmyz, v konečné fázi housenka (odtud název) je, jak zdůrazňují entomologové, velmi odolná a dlouho přežívá. Dochází vlastně k symbiotické formě, je to vlastně napůl hmyz a napůl rostlina. V letním období podhoubí vyrůstá ven a celý životní cyklus se opakuje – vytváří se plodnice, ta pomocí dceřiných cyst vytváří spóry, ty vystřeluje, usazují se na hmyzu a vše se stále opakuje. Koncem léta tedy, když končí vegetativní období housenice, v horských oblastech začíná sběr jejích zralých plodnic.
Jaký přínos má extrakt z této houby (zůstaneme u tradičního označení houba) pro náš organismus?
Jednak obsahuje glukany a nukleotidy, které tradičně posilují imunitu a tím i celý organismus. Také působí proti zánětům a infekcím a tak se řadí mezi látky, které jsou označována jako přírodní antibiotika. Dále pomáhá snižovat stres, harmonizuje krevní tlak a podporuje kardiovaskulární systém.
Obecně zmírňuje únavu, zlepšuje jak fyzickou tak psychikou odolnost, takže se dá řadit i mezi adaptogeny. Je zajímavé zmírnit, že v tradiční čínské medicíně se užívá jako afrodisiakum. Používají ji i sportovci, protože zlepšuje okysličení organismu, tím, že pomáhá rozšiřovat dýchací cesty, což napomáhá k regeneraci po zvýšené fyzické aktivitě.
Dále se doporučuje tradičně pro harmonizaci funkce jater a ledvin (pozitivně ovlivňuje funkci ledvin a chrání jaterní tkáň). Často se používá v kombinaci se ženšenem. |
![]() |
Má tedy všestranné regenerační účinky a proto je možné ji doporučit i jako doplněk léčby v případě nádorových onemocnění. Je důležité vědět, že existuje zhruba 300 druhů této houby. Jsou označovány zkratkou podle latinského názvu houby CS, nejznámější jsou druhy s označením 1 až 4. Nejlepší z nich je druh s označením 4, který nejlépe roste a je vytrvalý. Dále se rozlišují, zda je housenice sbírána v přírodních podmínkách či zda je pěstována laboratorně ve skleníku, což je v současnosti rozšířené, kvůli obtížné dostupnosti. Dále záleží na postupu zpracování. Jako výhodnější je označován postup s pomocí fermentace. Tímto procesem dochází ke zvýšení nutriční hodnoty potraviny (další tvorba a posílení vitaminů, aminokyselin, polysacharidů) a rovněž i prodloužení trvanlivosti.
Cordyceps je nadále předmětem dalšího zkoumání a do budoucna se jistě setkáme s dalšími poznatky o jeho prospěšném použití pro naše zdraví.
Působení dle tradiční čínské medicíny:
Z hlediska tradiční čínské medicíny se v Číně používá u stavů jako např:
Na světovém šampionátu v atletice ve Stuttgartu dominovaly čínské atletky, které získaly zlaté medaile na 1500, 3000 a 10 000 m. Následující měsíc v Pekingu, tyto atletky překonaly tři světové rekordy. Všechny antidopingové testy provedené u tohoto čínského, rekordy lámajícího týmu byly negativní a Mezinárodní atletická federace potvrdila jejich světové rekordy. A tajemství je aktivní složka Cordyceps bez škodlivých účinků. |
Cordyceps pochází ze západní Číny, z oblasti Sichuan, Tibetu a Oinghai. Pěstuje se také v Hong-Kongu a na vysočině Cameron v Malajsii. Vzhledem k jejímu izolovanému, řídkému růstu, je sklizeň Cordycepsu obtížnou a nákladnou procedurou.
Cordyceps byl dlouhou dobu hlavní položkou tradiční čínské medicíny. Používá se již více jak 5 000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako" prodlužovač života". Na rozdíl od některých jiných čínských bylin, určených buď pouze pro muže nebo pro ženy, cordyceps je určen pro obě pohlaví. Cordyceps se používá jako omlazovací prostředek, ke zvýšení hladiny energie. Je znám jako lék proti slabosti a únavě a někdy je používán jako afrodisiakum nebo pro léčbu impotence.
Často se Cordyceps kombinuje s ginsengem a mateří kašičkou jako tonikum "síly a vitality". V Číně se často předepisuje pro stárnoucí k ulehčení celkových bolestí, poněvadž se podílí na upevnění kostní dřeně a kosterního svalstva. Čínští lékaři používají také Cordyceps k upevnění odolnosti vůči infekcím, léčbě nachlazení a podpoře ledvin a plic. Cordyceps se používá k usnadnění široké pately dýchacích potíží. Předepisuje se ke zmírnění kašle a rýmy, krátkodechosti, bronchiálních potíží, dětského astmatu.
Cordyceps si získal svou pozornost, když trenér čínského týmu atletů prozradil tajemný doplněk a jeho popularita se rozšířila do všech západních zemí. Západní lékařští vědci se začali zajímat o Cordyceps. Zkoumají jeho použití jako činidla k posílení imunity při léčbě rakoviny.
Nakupujte zde: http://tiens.webuje.cz/cordyceps-zA08.aspx